Sztuczna inteligencja i webdesign?CZY ZASTĄPI WEBDESIGNERÓW, SPECJALISTÓW SEO, COPYWRITERÓW I DEVELOPERÓW? I CZY W OGÓLE WARTO. I ODPOWIEDŹ BRZMI: NIE, NIE WARTO… PÓKI CO
Coraz więcej firm hostingowych oferuje usługę stworzenia strony internetowej przy pomocy sztucznej inteligencji. Co powstaje gdy AI projektuje stronę internetową? Czy może zastąpić webdesignerów, copywriterów i developerów. Odpowiedź nie jest tu w żadnym przypadku jednoznaczna. Jest tu szereg zalet i wad, warto się zatem zastanowić czy takie rozwiązanie będzie spełniać wyznaczone cele.
Oto najważniejsze elementy związane ze stroną „stworzoną” przez Sztuczną Inteligencję
- Jak szybko powstaje strona internetowa generowana przez AI?
- Co otrzymujemy w wyniku projektowania www przez sztuczną inteligencję?
- Jakie są realne koszty takiego rozwiązania?
- Czy taką stronę internetową można dostosować i rozwijać? Jaki jest design?
- Jak wygląda optymalizacja – responsywność, szybkość i SEO.
Poprosiliśmy generator AI o stworzenie strony dla gabinetu ginekologicznego o średniej wielkości i standardowej ofercie dla takiej firmy.
CZAS. Jak szybko powstaje taka strona?
Przechodzi się przez prosty konfigurator w którym określa się branżę, styl, dodatkowe elementy. Witryna z przykładowymi, krótkimi tekstami, które są na temat, powstaje w kilka minut.
WYNIK.
Stworzona strona to kompletny układ, czyli mamy wszystko co się składa na witrynę. Zdjęcia, teksty, nawigację, klasyczna strona. Nie ma tu niczego co dyskwalifikowałoby taką stronę. Wygląda jak instalacja WordPressa ze zwykłym motywem, do którego zaimportowano content z wesji demo. Dobry początek? Jest to solidna podstawa by rozwijać projekt tak by powstała z niego w pełni użyteczna strona internetowa dla firmy czy tak jak tu gabinetu ginekologicznego. Strona jest responsywna czyli poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych.
KOSZTY. Strona internetowa stworzona przez AI
Koszty są naliczane abonamentowo, co miesiąc wnosi się opłatę rzędu 100 zł lub więcej. Zatem rocznie trzeba zapłacić 1200 – 2400 pln. To co cena małej strony. Warto zwrócić tu uwagę, że trzeba samodzielnie stronę uzupełnić: dodać treści, zmienić zdjęcia jeśli jest taka potrzeba.
Zwykle są one dostępne w różnych pakietach, które różnią się ilością kredytów na wygenerowanie treści przez Sztuczną Inteligencję. Czyli jest to tak zwany blog, który pisze się sam. Dodawanie tego do pakietu jest zachęcaniem do działań, które po prostu są albo będą szkodliwe.
W pakiecie otzrymuje się też hosting, jednak jest to mały i budżetowy serwer, który oferuje najniższe parametry i podstawową ilość miejsca. W pakiecie jest również generator tekstów tworzący treść przy pomocy AI. Ilość takich tekstów jest miesięcznie limitowana w zależności od wybranego pakietu. W pakiecie znajduje się blog, potrfolio, formularz kontaktowy i mapa.
DOSTOSOWANIE STRONY.
Strona posiada dość prosty edytor, co ma swoje zalety, ale i też wady. Zaletą jest to, że obsługa nie powinna sprawić większego problemu. Wada to ograniczenie możliwości tworzenia layoutu. To co widać na pierwszy rzut oka to taka strona bazuje na 3-4 gotowych układach, które mogą się różnić kolorami i zdjęciami, ale wszystkie wyglądają tak samo. Zatem witryna tego rodzaju nie będzie się absolutnie niczym wyróżniać spośród tysięcy innych. Design jest dość przeciętny i nie robi wrażenia, że ma się do czyniania ze stroną, która jest w klasie premium.
Użyte zdjęcia pochodzą ze stocków i nie są to fotografie najwyższej jakości. Więc większość z nich najprawdopodobiej trzeba będzie wymienić.
Dostosowanie nie ma możliwości żeby wgrywać własne dodatki lub w jakikolwiek rozbudowywać funkcjonalności. Nie ma możliwości by witrynę tego typu zintegrować z jakimś CMS’em by zyskać dostęp do szerszego instrumentarium możliwości.
SZYBKOŚĆ, OPTYMALIZACJA I SEO
Strona działa szybko i nie ma tu większych zastrzeżeń, strona ładuje się szybko i działa płynnie. Zapewne wynika to z lekkiego backendu i dobrego frontendu, który nie ma zbędnego kodu. Proste rozwiązanie więc nie ma tu niczego co mogłoby obciążać serwer.
Optymalizacja SEO w zasadzie nieistnieje. Jeśli klient wie jak pisać teksty na bloga to jest to jedyne rozwiąazanie, które może pomóc w pozycjonowaniu. Nie ma możliwości by wgrać jakieś narzedzie, które optymalizuje witrynę pod wyamagania SEO. Co jest sporą wadą i ograniczeniem.
Strona jest.w pełni responsywna i działa dobrze na urządzeniach mobilnych.
Dla kogo strona internetowa stworzona przez sztuczną inteligencję będzie wystarczająca.
Małe firmy z prostą ofertą, które nie potrzebują wsparcia sprzedażowego realizowanego przez stronę www, mogą spokojnie skorzystać z takiego rozwiązania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jakiś poważniejsze działania rozwojowe będą niemożliwe lub trudne w realizacji.
Zatem jeśli ktoś potrzebuje strony internetowej na „wczoraj” i nie ma wygórowanych oczekiwań – będzie zadowolony. Minimalne oczekiwania zostaną tu spełnione.
Dla kogo taka strona AI się nie sprawdzi
Duże i średnie firmy z całą pewnością nie powinny stawiać na takie rozwiązanie. W obecnej formie jest to namiastka strony internetowej. Jeśli zaistnieje potrzeba by go rozwijać będzie się to wiązać ze sporymi kosztami lub koniecznością zbudowania strony od zera.
Podsumowanie
Zapewne w przyszłości te rozwiązania będą zyskiwać coraz więcej nowych możliwości i… będzie redukować ewidetne niedoskonałości – takie jak przeciętny, sztampowy design i brak możliwości by zrobić z takiej strony coś poważniejszego.
Czy takie koszty są niskie? Teoretycznie tak, ale klient jest związany stałą opłatną, którą comiesięcznie musi ponosić. Więc co roku 2 tysiące to nie jest znów tak tanio. W przypadku standardowego rozwiązania koszt realizacji jest jednorazowy.