To pytanie stare jak sam WordPress, zadawane nieprzerwanie od ponad 20 lat: Jaki szablon wybrać do WordPressa? Dwie dekady rozwoju tej platformy przyniosły nie tylko niesamowity wzrost jej popularności, ale również wielokrotnie przewracały do góry nogami świat tworzenia stron internetowych. Od pierwszych, prostych szablonów do obecnych, zaawansowanych motywów z pełnym wsparciem dla edytorów blokowych – ekosystem WordPressa zmieniał się diametralnie. Z każdą aktualizacją, nowymi funkcjami i wzrastającymi wymaganiami użytkowników, wybór szablonu stał się wyzwaniem. Dziś pytanie to jest równie aktualne jak dawniej, ale odpowiedź na nie może być znacznie bardziej skomplikowana.
Co jest ważne w szablonie WordPress?
- Ilość wbudowanych funkcji i bajerów? Powiedzmy jakieś dodatki do obsługi rezerwacji, bo to szablon „dedykowany” pod branże hotelową? NIE. Dodatki są zwykle wgranymi pluginami, albo własnego autorstwa, albo zewnętrznymi. Nie zawsze są one na tyle konfigurowalne by pasowały do każdego przypadku.
- Możliwość dostosowania wyglądu? Tylko ile razy wygląd / design będzie zmieniany? Design ustala się raz. Najlepiej gdyby design strony internetowej był zgodny z systemem identyfikacji firmy. Ile rodzajów fontów używa się na prawidłowo zaprojektowanej stronie? 30? Raczej nie.
- Szybkość czyli krótko mówiąc lekkość motywu? TAK. Sprawne działanie strony ma ogromne znaczenie. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z efektownego wyglądu, wystarczy gdy się wszystko odpowiednio zoptymalizuje.
- Wsparcie i aktualizacje? ZDECYDOWANIE TAK.
Jaki szablon będzie najlepszy dla strony WordPress w 2024?
Najlepszą propozycją jest przyszłość na którą stawiają twórcy WordPress, szablony FSE (Full Lite Editing).
Szablony FSE (Full Site Editing) umożliwiają pełną personalizację wyglądu strony bez konieczności znajomości technicznych detali. Dzięki nim można łatwo zmieniać wszystkie elementy strony, takie jak nagłówek, stopka czy układ stron, bez konieczności programowania. Są one elastyczne, szybkie w dostosowaniu i dają pełną kontrolę nad wyglądem całej witryny, co oznacza, że dostaniesz stronę dokładnie taką, jakiej potrzebujesz, z możliwością późniejszej edycji nawet drobnych elementów bez dodatkowych kosztów.
Są szybkie, lekkie, modyfikowalne i z czasem będą wypierać tradycyjne motywy. Niezależnie czy strona to typowa witryna firmowa, czy sklep, czy coś inne, wdrożenie w oparciu o FSE jest najlepszą opcją.
Nasze wdrożenia opieramy właśnie na FSE i układach blokowych. Dzięki czemu uzyskiwane wyniki są w pełni satysfakcjonujące 🙂